Sport

Simona Halep, in finala Australian Open, dupa un meci dramatic cu Angelique Kerber: A fost foarte greu, tremur!

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat pentru prima data in finala Australian Open, a treia oara la un grand slam, dupa ce a invins-o, joi, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7, pe sportiva germana Angelique Kerber, locul 16 WTA si cap de serie numarul 21. Halep a salavat doua mingi de meci, inainte de a fructifica a patra minge de finala. Ea a spus ca meciul cu Angelique Kerber a fost extrem de greu si ca inca tremura, subliniind ca si-a propus ca in ultimul act sa fie mai curajoasa.

„Ciocnirea titanilor”, a prefatat site-ul oficial al WTA infruntarea dintre Halep si Kerber si cele doua jucatoare care au respectat asteptarile, cu o lupta dura, intensa, pentru locul din ultimul act al turneului de la Melbourne. A fost partida turneului, prin jocul de inalta calitate aratat, prin risipa de energie, prin tensiunea ce a atins cote maxime, care au ridicat in picioare spectatorii de pe Rod Laver Arena in picioare si i-au tinut cu sufletul la gura. Un meci intre cele mai in forma jucatoare din circuit, in acest an, rapide, dispuse la efort si cu baje de lovituri aproape complete.

Partida a avut in prima parte un ritm alert, de tenis „blit”, imprimat de Simona Halep, apoi s-a trecut la lupta corp la corp, cu schimburi si ghemuri lungi, in care Kerber s-a simtit mai bine. invingatoare urma sa fie insa sportiva cu cea mai buna conditie fizica si cel mai bun psihic: Simona Halep.

Halep a luat-o tare pe Kerber de la inceput. Mai ofensiva ca niciodata, romanca s-a napustit peste adversara ei, cu o demonstratie de tenis rapid si eficient: 5-0 in 13 minute si cu trei break-uri. Kerber s-a clatinat sub loviturile incasate, a gresit destul de mult, dar nu a cedat. si-a corectat evolutia, a inceput sa depuna mai mult efort, sa ajunga la mingile Simonei Halep si sa echilibreze meciul.

Loading...

Kerber s-a apropiat la 3-5, recuperand doua break-uri, dar si-a pierdut apoi serviciul si romanca a castigat primul set, cu 6-3, dupa doar 25 de minute de joc.

Setul al doilea a aratat o jucatoare germana mai ofensiva, mai concentrata, in timp ce Halep a mai scazut ritmul si a intrat in schimburile lungi de mingi, preferate de castigatoarea din 2016, de la Melbourne. Totusi, Halep a rupt echilibrul, cu break la 2-1, a avut o minge de 4-1, dar Kerber a facut rebreak si a egalat apoi la 3. La 4-3, Halep a ratat doua mingi de break si a fost neinspirata folosind o „scurta”, la care Kerber a ajuns si a punctat, egaland din nou, la 4. Jucatoarea romana a avut o noua minge de ghem, de 5-4, dar nu a fructificat-o nici pe aceasta, iat Kerber a facut break si imediat a inchis setul cu 6-4, dupa o ora si 19 minute de la start.

Fostul lider WTA a inceput cu break decisivul, nesustinut de propriul serviciu insa. De la 1-1, jucatoarele au mers cu serviciul pana la 4-3, cand Halep a reusit un nou break si a servit pentru meci. Romanca a fost la doua mingi de finala, dar germana nu a cedat si facut rebreak, dupa un <raliu> de 26 de lovituri. La 5-4, romanca a avut doua mingi consecutive de meci, pe serviciul germanei, dar aceasta a jucat extraordinar si le-a anulat, apoi a facut ea break si servit pentru finala, A fost randul Simonei Halep sa salveze doua mingi de meci, la 40-15 pentru Kerber si sa egaleze, la 6. Urmatoarea oportunitate de finala a aparut pentru Halep, la 8-7. Pe prima, a treia din aceasta intalnire, a ratat-o, dar nu si pe urmatoarea, impunandu-se cu 9-7, dupa doua ore si 20 de minute.

Calificarea in finala este recompensata cu un premiu de doua milioane de dolari australieni (1,3 milioane de euro) si cu 1.300 de puncte WTA. Castigatoarea turneului va primi patru milioane de dolari australieni (2,6 milioane de euro) si 2.000 de puncte WTA.

In ultimul act, Halep isi va pune pe masa locul 1 mondial, cu daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, care a dispus in semifinale, cu 6-3, 7-6 (2), de sportiva belgiana Elise Mertens, locul 37 WTA. invingatoarea va fi pe prima pozitie a ierarhiei, in clasamentul WTA ce va fi publicat luni.

Halep si Wozniacki s-au mai intalnit de sase ori, daneza conducand cu scorul de 4-2, cu trei victorii in ultimele trei partide jucate, doua in 2017.

Anul trecut, Halep a fost eliminata de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, in primul tur la Australian Open. Anterior, cea mai buna performanta a Simonei Halep la Melbourne era calificarea in sferturi, in 2014 (infrangere in fata sportivei slovace Dominika Cibulkova) si 2015 (eliminata de rusoaica Ekaterina Makarova).

Sportiva romana a mai jucat in ultimul act al unui turneu „major” la French Open, in 2014 si 2017.

Sursa: News.ro