Sport

Simona Halep a trecut in trei seturi de Petra Martici si ajunge in semifinale la Indian Wells!

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat, joi, pentru a treia oara in semifinalele turneului de la Indian Wells, dupa ce a invins-o, cu 6-4, 6-7 (5), 6-3, pe croata Petra Martici, locul 51 WTA. Simona Halep a declarat ca partida s-a desfasurat in conditii dificile din cauza vantului puternic care a batut in orasul californian si a glumit, spunand ca nu stie cum a castigat.

Simona Halep a controlat prima parte a meciului cu Petra Martici, dar a fost la un pas sa-l scape din mana. Halep a inceput agresiv, cu serviciu sigur, mai ales primul, cu putine greseli nefortate. De partea cealalta, Martici a fost cu erorile, destul de multe in primul set.

Insa croata a „apasat” foarte tare pe lovituri in debutul setului secund si a preluat initiativa. O perioada din aceasta parte a meciului, Halep nu a avut solutii si a fost tinuta la distanta de rivala. Romanca a trimis mingi scurte, penalizate prompt de puternicile lovituri ale adversarei, i-a „dat” la mana, intrand in jocul „vechii” Halep, care astepta prea mult ca greseala sa vina din partea cealalta a fileului. Simona Halep a ales solutii proaste din pozitii bune si a ratat multe mingi de break. S-a enervat, s-a grabit, dar nu a cedat si a intors un decisiv de la 1-3.

Loading...

Setul I a fost jucat in primul ghem al meciului, in care Halep a reusit break-ul, pastrat cu servicul pana la final, scor 6-4, dupa 39 de minute.

Setul al doilea putea incepe la fel de bine pentrul liderul WTA, dar a ratat doua mingi de break, iar Martici nu a facut la fel in ghemul urmator si a fructificat prima ei minge de break din meci. Croata a ridicat scorul la 3-0, apoi s-a distantat la 5-2. La 4-1, croata a chemat asistenta medicala, acuzand probabil o raceala. Adversara Simonei Halep nu a mentinut ritmul din prima parte a setului, iar romanca revenit cu trei ghemuri castigate la rand, cu break de 4-5. Setul a ajuns in tie-break si din nou Martici a condus cu 5-2. Halep a egalat, a ratat o minge usoara si a pierdut apoi setul, 6-7 (5), dupa o ora si 35 de minute.

Decisivul a avut o prima parte asemanatoare cu setul anterior. La 1-0, Halep a ratat trei mingi de break, intre care un 15-40, iar Martici a castigat in ghemul urmator pe serviciul jucatoare romane. La 1-2, sportiva din Constanta a mai ratat o minge de break, iar scorul a devenit 1-3. Dar energia rivalei s-a scurs pe masura ce meciul avansa catre final, iar Simone Halep a castigat urmatoarele cinci ghemuri la rand, impunandu-se cu 6-3, dupa doua ore si 23 de minute.

in faza urmatoare, Halep va evolua cu Naomi Osaka, locul 44 WTA.

Calificarea in semifinale este recompensata cu un premiu de 327.965 de dolari si cu 390 de puncte WTA.

Simona Halep a castigat editia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminata in turul al treilea, de jucatoarea franceza Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.