Sport

Simona Halep a trecut de Venus Williams si s-a calificat in sferturile de finala ale Rogers Cup!

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat in sferturile de finala ale Rogers Cup, dupa ce a invins-o, vineri (joi, la Montreal), cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Venus Williams, locul 14 WTA si cap de serie numarul 13. Halep a spus ca a avut parte de o zi grea la Rogers Cup, in care a fost nevoita sa joace doua meciuri, cu Anastasia Pavlicenkova si cu Venus Williams, insa o poate considera frumoasa, pentru ca a csstigat ambele partide.

„Cred ca nu a fost ziua ei cea mai buna, dar am simtit ca trebuie sa stau concetrata la fiecare minge, nu conta scorul, a trebuit sa fiu concentrata la fiecare punct. Cred ca am jucat bine si cred ca pentru amandoua a fost o zi grea. O sa dorm, dorm, dorm. Nu a fost o zi usoara, dar a fost frumoasa cu doua victorii. Este extraordinar sa fiu din nou in sferturi aici si vreau sa va multumesc tuturor ca ati venit. De fecare data csnd joc, tribunele sunt pline. Ma bucur de timpul petrecut pe acest teren frumos, abia astept sa joc msine si sa fac un meci bun”, a declarat Halep, la interviul de pe teren, dupa meicul cu Williams.

Loading...

Ambele jucatoare au fost nevoite sa dispute doua partide joi, din cauza programului perturbat de ploaie din ziua anterioara. Mai putin de cinci ore si jumatate de odihna a avut Simona Halep intre meciul csstigat cu dificultate in fata Anastasiei Pavliucenkova si partida cu Venus Williams. Americanca a avut cam tot atat timp de refacere, dar ea a stat o ora mai putin pe teren in intalnirea cu Sorana Cirstea, pe care a invins-o in doua seturi. Seara, Venus Williams a intrat pe teren cu o genuchiera la piciorul drept si jocul ei a fost clar influentat de problemele medicale avute.

Halep a inceput mai bine si a condus cu 2-0, dupa doua ghemuri la zero, primul fiind un break. Williams a redus din diferenta, apoi ploaia a inceput din nou sa cada la Montreal. Din fericire, nu a fost nevoie decat de o pauza de mai putin de 15 minute si meciul s-a reluat cu Halep la serviciu. La 15-30, in ghemul al patrulea, americanca a facut o miscare brusca, incercsnd sa-si schimbe directia de deplasare si si-a agravat accidentarea de la picior, insa a continuat sa joace. Halep s-a desprins apoi la 5-1, dar si-a complicat finalul de set cu mai multe erori nefortate si duble greseli. Ea a reusit in cele din urma sa puna capat setului, cu 6-2.

Desi lupta parea inegala, Venus Williams a continuat sa incerce sa opuna resistenta si a reusit in unele momente chiar sa faca spectacol. incercsnd mereu sa joace cu puncte scurte, americanca a gresit mult si Halep s-a desprins la 3-0, cu doua break-uri. Williams a facut rebreak, apoi s-a apropiat la 2-3 si pe fondul unor mingi irosite de jucatoarea romana. De la acest scor, liderul WTA nu i-a mai lasat nicio sansa rivalei si s-a impus cu un nou 6-2, dupa 72 de minute, in care sunt incluse si minutele de pauza din cauza ploii.

In faza urmatoare, Simona Halep va evolua, vineri (sambata, nu inainte de ora 01.30, ora Romsniei), cu jucatoarea franceza Caroline Garcia, locul 6 WTA. Halep conduce cu 4-1 in intalnirile directe cu Garcia.

Calificarea in sferturi este recompensata la Montreal cu un premiu de 60.120 de dolari si cu 190 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a jucat in semifinale la Rogers Cup, csnd competitia s-a disputat la Toronto. Ea a csstigat editia din 2016 a acestui turneu, tot la Montreal, arata News.ro.