Sport

Simona Halep a trecut de prima adversara de la Australian Open!

Victorie clara, insa nu lipsita de emotii, pentru Simona Halep in primul sau meci de la Australian Open 2018, in fata jucatoarei Destanee Aiava din Australia (locul 193 WTA). Simona Halep s-a impus in doua seturi, scor 7-6 (7-5), 6-1, si s-a calificat in turul doi.

Simona Halep a jucat neconvingator in primul ei meci din cadrul actualei editii a turneului de la Melbourne, unul plin de evenimente si cu o desfasurare destul de ciudata. Ea a fost pus in dificultate de o jucatoare tenace, cu lovituri puternice, bine plasate catre liniile terenului, dar care si-a epuizat energia in mai putin de sase ghemuri. Fara agresivitate, cu un serviciu slab, cu mingi fara profunzime, fara unghi si date „la mana” de multe ori, Halep s-a vazut in situatia de a fi condusa cu 5-2 si 15-40 pe propriul serviciu. Din fericire pentru romanca, adversara ei isi consumase putina energie cu care a intrat pe Rod Laver Arena inca din ghemul al saselea. Din nefericire, numarul 1 mondial si-a sucit glezna stanga in setul al doilea, accidentare care a marcat-o vizibil.

Totusi, Halep are meritul de fi sleit-o pe adversara ei, care a cautat mereu sa scurteze punctele si sa lovesca decisiv. Halep a reusit opusul, sa lungeasca punctele si, chiar daca nu a castigat fiecare raliu, a miscat-o mai mult pe rivala si s-a aparat cu mult efort. in plus, romana nu s-a enervat atunci cand a gresit sau cand Aiava a dominat.

Liderul WTA a inceput bine meciul, cu break, apoi l-a continuat o vreme aproape in mod catastrofal. Ea nu si-a fructificat niciodata serviciul pana la 2-5, nici cand a condus cu 40-0 (la 2-4). Aiava a reusit sa o faca o data, la 1-1, si inca o data la 4-2. Ea a dat semne de oboseala la 4-2 pentur ea, apoi a cerut timeout medical in pauza de la 5-2. Jucatoarea de 17 ani a mers la vestiare si a revenit pe teren dupa o pauza de aproximativ 10 minute.

Loading...

Aiava a continuat sa „plesneasca” mingile si a avut doua mingi de set pe serviciul Simonei Halep, dar jucatoarea din Constanta le-a anulat. Dupa un nou break al jucatoarei romane, la 3-5, meciul a curs catre tie-break, pe care Halep l-a castigat la 5, dupa o ora si 14 minute de la start.

in setul secund, Halep a inceput cu 1-0, apoi, la 30-0 pentru Aiava, pe serviciul acesteia, romanca a alunecat si si-a sucit glezna stanga. A fost randul Simonei Halep sa ceara interventia personalului medical, care i-a refacut bandajul de la glezna. Simona Halep a continuat mai mult intr-un picior, dar a luat break-ul de la 30-0, cedand doar un ghem in continuare, si pentru ca Aiava si-a mai pierdut precizia si forta odata cu energia. Cu 6-1, dupa o ora si 51 de minute, Halep a pus capat dificilei partide cu tanara australiana. insa ingrijoarea ramane pentru sportiva romana, din cazua accidentarii

In faza urmatoare, Halep va da piept, joi, cu sportiva canadiana Eugenie Bouchard, locul 112 WTA, care a invins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), pe frantuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA. Liderul WTA conduce cu scorul de 2-1 in intalnirile directe cu Bouchard, dar meciurile acestea dateaza din 2014.

Anul trecut, Halep a fost eliminata de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, in primul tur. Cea mai buna performanta a Simonei Halep la Melbourne este calificarea in sferturi, in 2014 (infrangere in fata sportivei slovace Dominika Cibulkova) si 2015 (eliminata de rusoaica Ekaterina Makarova).

Tot marti, Sorana Cirstea s-a calificat in runda a doua a turneului Australian Open, dupa ce a dispus cu 5-7, 6-4, 6-3 de kazaha Zarina Dias.

Romanca a inceput bine meciul, a condus cu 2-0, dar a fost egalata, 2-2, iar apoi s-a mers cu serviciul pana la 5-4 pentru Sorana, insa Dias a luat ultimele trei ghemuri ale setului si s-a impus cu 7-5.

in actul secund, Cirstea a rupt echilibrul la 3-3, cand a reusit doua ghemuri la rand (5-3), si-a pierdut serviciul, dar a castigat setul cu 6-4, gratie unui break.

Sorana Cirstea a dominat setul decisiv, in care a avut 4-1, 5-2 si a incheiat conturile, cu 6-3, la a saptea minge de meci, salvand in ultimul ghem si doua mingi de break.

Sursa: Agerpres