Sport

Romania a remizat cu Serbia, scor 0-0, in Liga Natiunilor. Tricolorii au jucat o repriza in 10!

Reprezentativa Romaniei a remizat, duminica, pe Arena Nationala, scor 0-0, cu selectionata Serbiei, intr-un meci din grupa 4 a seriei C a Ligii Natiunilor, in care a jucat o repriza in inferioritate numerica si oaspetii au ratat un penalti.

In minutul 44, Gabriel Tamas a fost eliminat pentru o intrare periculoasa, cu piciorul ridicat, la Gacinovici. Arbitrul a dictat eliminare pentru Tamas si penalti pentru Serbia. Lovitura de la 11 metri a fost ratata de Tadici, in minutul 45+1.

in minutul 85, Mitrovici a trimis mingea in poarta aparata de Tatarusanu, dar se afla in pozitie de ofsaid cand a preluat balonul.

Romania: 12. Tatarusanu – 6. Manea, 4. Tamas, 22. Sapunaru-cpt., 3. Tosca – 5. Baluta, 18. Marin – 10. Maxim (9. Rotariu ’71), 23. Stanciu, 21. Dragus (14. Nedelcearu ‘45+3) – 19. tucudean (13. Keseru, ’80). Selectioner: Cosmin Contra

Serbia: 12. Rajkovici – 2. Rukavina, 4. Milenkovici, 13. Veljkovici, 3. Rodici (21. Miletici ’77) – 19. Lukici, 6. Maksimovici – 14. Gacinovici (20. Milinkovici-Savici ’63), 10. Tadici-cpt., 18. Radonjici – 9. Mitrovici. Selectioner: Mladen Krstajić

Loading...

Cartonase galbene: Maxim ‘45+4, R. Marin ‘70 / Rodici ’65, Mitrovici ’79, Milenkovici ‘90

Cartonas rosu: Tamas ‘44

Meciul de pe Arena Nationala a fost arbitrat de olandezul Kevin Blom, ajutat de Rob van de Ven si Charles Schaap, asistentii aditionali Allard Lindhout si Siemen Mulder si rezerva Bas van Dongen.

In tribune s-au aflat 48.513 de spectatori. A asistat la meci si Gheorghe Hagi, alaturi de Mirel Radoi.

Imediat dupa startul jocului, partida a fost intrerupta aproape doua minute din cauza fumigenelor si petardelor aprinse de fani. in prima repriza, fanii au scandat trivialitati la adresa PSD. De asemenea, suporterii au afisat in Arena Nationala un banner cu mesajul: „Popor ingrat, idiot manipulat prin boicot copiii ti-ai tradat”.

In aceeasi grupa, de la ora 21.45 se va disputa meciul Lituania – Muntenegru.

Inaintea acestei confruntari, clasamentul grupei este urmatorul: 1. Serbia – 8 puncte; 2. Romania – 6 puncte, 3. Muntenegru – 4 puncte, 4. Lituania – niciun punct.

Grupa 4 a serie C programeaza, in ultimele doua etape, urmatoarele partide:

17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16.00), Romania – Lituania (ora 21.45) – stadion “Ilie Oana”, Ploiesti

20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – Romania (ora 21.45).