Sport

Simona Halep s-a calificat in sferturile de la Indian Wells!

Simona Halep, locul I WTA, a invis-o, marti, cu scorul de 7-5, 6-1, pe chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA, calificandu-se pentru a patra oara in ultimii cinci ani in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Halep nu a facut un meci grozav in primul set, care a fost echilibrat pentru ca romanca a gresit mult (19 erori nefortate, fata de 18 Wang), nu pentru ca adversara ar fi surprins-o in vreun fel. Wang a dat mingea inapoi, uneori sub un unghi mai dificil, alteori a trimis lung, catre linia de fund a terenului, dar nu de nereturnat.

Nervoasa, grabita, Halep a fost darnica, a oferit cadouri multe, care au tinut-o aproape pe chinezoaica. Liderul WTA i-a cerut sfatul lui Cahill, care i-a atras atentia asupra greselilor nefortate si asupra nerabdarii afisate. Halep a inteles mesajul si jocul ei s-a schimbat cu 180 de grade, evoluand dezinvolt, precis, in stil de campioana, cu doar opt greseli nefortate in setul secund.

Loading...

Setul I a avut trei parti diferite. Una, in care cele doua jucatoare si-au fructificat serviciul, pana la 2-2, a doua, in care niciuna nu a facut-o, pana la 4-4, si sprintul final al Simonei Halep.

La 4-5, fara break avans, Halep l-a chemat pe Cahill, iar acesta si-a calmat eleva, care a castigat apoi urmatoarele sase ghemuri la rand, noua din urmatoarele zece. Dupa trei dintre ele, Halep a luat primul set, cu 7-5, dupa 45 de minute. Ultimul ghem al setului a fost unul „made by Halep”, cu abia a patra minge de set fructificata si cu o minge de break salvata.

Setul secund a insemnat pentru Wang doar un ghem, rebreak, la 0-3. Halep s-a impus cu 6-1, dupa 75 de minute de joc.

In faza urmatoare, Halep va evolua cu croata Petra Martici, locul 51 WTA, care a invins-o, tot marti, cu 6-3, 7-6 (4), pe jucatoarea ceha de 18 ani Marketa Vondrousova, locul 54 WTA. Simona Halep si Petra Martici sunt la egalitate la intalnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) si 2011.

Calificarea in sferturi este recompensata la Indian Wells cu un premiu de 167.195 de dolari si cu 215 puncte WTA.

Simona Halep a castigat editia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminata in turul al treilea, de jucatoarea franceza Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.

Sursa: News.ro