Politic

Noii parlamentari isi preiau oficial mandatele! Vezi lista alesilor care vor conduce Romania!

Noii parlamentari sunt asteptati la Senat si Camera Deputatilor pentru depunerea certificatelor de senator sau deputat si indeplinirea formalitatilor necesare preluarii mandatelor.

Centrul de primire pentru parlamentarii nou alesi (legislatura 2016 – 2020) va functiona in fiecare zi, pana la finalizarea procedurilor legale.

“Deputatii vor indeplini toate formalitatile necesare preluarii mandatului de parlamentar: completarea si depunerea fisei deputatului, a declaratiei pe propria raspundere privind calitatea de lucrator sau colaborator al Securitatii, daca este cazul, precum si un Curriculum Vitae. Totodata, conform Legii 176/2010, deputatii pot depune declaratiile de avere si interese, termenul fiind insa de 30 de zile din momentul validarii”, se arata in comunicatul Camerei Deputatilor.

De asemenea, deputatii nou alesi “vor completa o fisa pentru evidenta unitara a deputatilor in viitoarea legislatura si vor primi informatiile necesare despre structurile institutiei si atributiile specifice ale fiecareia, pentru a putea beneficia de suportul necesar indeplinirii mandatului de parlamentar”, arata observator.

Pentru validarea mandatului de senator sunt necesare urmatoarele documente:

– certificatul doveditor al alegerii
– dovada depunerii raportului detaliat al veniturilor si cheltuielilor electorale de catre mandatarul financiar
– declaratia pe propria raspundere privind calitatea de lucrator sau colaborator al Securitatii
– fisa cu datele personale
– declaratia de avere si declaratia de interese.

Presedintele Iohannis a convocat noul Parlament, pentru marti, la ora 12:00.

Cine sunt alesii care vor ajunge in noul Legislativ

BUCUREsTI

Camera Deputatilor – 29 de locuri

PSD: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihaita Virza, Adriana-Diana Tusa, Dumitru Chirita, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Plesoianu, Mirela Furtuna, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Caruceru

USR: Nicusor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bizgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Nasui, Cristina Madalina Pruna, Tudor Rares Pop

ALDE: Constantin Daniel, Florea Damian, Cimpeanu Sorin Mihai, Anton Anton

PNL: Adriana Saftoiu, Eugen Nicolaescu, Ovidiu Raetchi

PMP: Valeriu Steriu, Eugen Tomac

Senat – 13 locuri

PSD: Ecaterina Andronescu, serban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu, Ioan Vulpescu

USR: Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presada, Silvia Monica Dinica

PNL: Leon Danaila, Florin Catu

ALDE: Calin Popescu Tariceanu

PMP: Traian Basescu

ALBA

Camera Deputatilor – 5 locuri

PNL: Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Racuci, Claudiu Vasile, Sorin Bumb

PSD: Ioan Dirzu

Senat – 2 locuri

PNL: Alexandru Peres

PSD: Valer-Daniel Breaz

ARAD

Camera Deputatilor – 7 locuri

PSD: Dorel-Gheorghe Caprar, Florin-Dan Tripa, Adrian Tudor

PNL: Varga Glad-Aurel, Pistru-Popa Eusebiu-Manea

USR: Sergiu Cosmin Vlad

UDMR: Faragó Péter

Senat – 3 locuri

PSD: Mihai-Viorel Fifor

PNL: Cristina Ioan

USR: Adrian Wiener

ARGEs

Camera Deputatilor – 9 locuri

PSD: Radu-Costin Vasilica, Mircea-Gheorghe Draghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Catalin-Marian Radulescu, Nicolae Velcea

PNL: Bica Danut

USR: Liviu Ionut Mosteanu

ALDE: Gerea Andrei-Dominic

Senat – 4 locuri

PSD: serban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Mariana Stocheci

PNL: Popa Ioan

BACaU

Camera Deputatilor – 10 locuri

PSD: Petru-Gabriel Vlase, Theodora sotcan, Ionel Floroiu, Lucian sova, Claudiu-Augustin Ilisanu, Costel Neculai Dunava

PNL: Palar Ionel, Lungu Tudorita

Citeste si:  Iohannis, despre intalnirea cu Trump: "Este extrem, extrem de importanta". Ce ii va transmite presedintelui american

USR: Lucian Daniel Stanciu

ALDE: Avram Constantin

Senat – 4 locuri

PSD: Adrian-Dragos Benea, Miron-Alexandru Smarandache

PNL: Fenechiu Daniel

ALDE: Ilie Viorel

BIHOR

Camera Deputatilor – 9 locuri

PSD: Gheorghe-Danut Bogdan, Marina-Adelina Coste, Ioan-Sorin Roman

PNL: Ghilea Gavrila, Chereches Florica, Cupsa Ioan

UDMR: Biro Rozalia, Szabo Odon

USR: Silviu Dehelean

Senat – 4 locuri

UDMR: Cseke Attila, Derzsi Ákos

PSD: Florian-Dorel Bodog

PNL: Popa Cornel

BISTRItA-NaSaUD

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Adriana Doina Pana, Vasile Daniel Suciu

PNL: Sighiartau Robert Ionatan

USR: Cristina-Ionela Iurisniti

PMP: Ionut Simionca

Senat – 2 locuri

PSD: Ioan Denes

ALDE: Simionca Ioan

BOTOsANI

Camera Deputatilor – 6 locuri

PSD: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Hunca, Marius Constantin Budai, Razvan-Ilie Rotaru, Costel Lupascu

PNL: Achitei Vasile Cristian

Senat – 3 locuri

PSD: Doina-Elena Federovici, Lucian Trufin

PNL: soptica Costel

BRAsOV

Camera Deputatilor – 9 locuri

PSD: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Minzatu, Mihai Mohaci

PNL: Mares Mara, Andronache Gabriel

USR: Tudor Benga

UDMR: Izabell-Agnes Ambrus

ALDE: Borza Remus-Adrian

Senat – 4 locuri

PSD: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Ortan

PNL: Zamfir Daniel Catalin

USR: Allen Coliban

BRaILA

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Mihai Tudose, Nicu Nita, Marilena Emilia Meirosu

PNL: Ionita Antoneta, Varga Vasile

Senat – 2 locuri

PSD: Ion Rotaru

ALDE: Ruse Mihai

BUZaU

Camera Deputatilor – 7 locuri

PSD: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazar, Ionela Viorela Dobrica, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Danut Pale

PNL: Romanescu Cristinel

PMP: Adrian Mocanu

Senat – 3 locuri

PSD: Lucian Romascanu, Liliana Sbirnea

PMP: Dorin-Valeriu Badulescu

CARAs-SEVERIN

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Ion Mocioalca, Ion Spanu, Luminita Maria Jivan

PNL: Schelean-somfelean Valeria Daria

PMP: Ion Tabugan

Senat – 2 locuri

PSD: Ioan Narcis Chisalita

PNL: Vela Ionel Marcel

CaLaRAsI

Camera Deputatilor – 4 locuri

PSD: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi

PNL: Predoiu Marian Catalin

PMP: George Sefer

Senat – 2 locuri

PSD: Paturca Roxana-Natalia

PNL: Filipescu Raducu George

CLUJ

Camera Deputatilor – 10 locuri

PSD: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu

PNL: Stamatian Vasile Florin, Oros Nechita-Adrian, Moldovan Sorin-Dan

USR: Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru

UDMR: Botond Csoma

ALDE: Steluta Cataniciu

Senat – 4 locuri

PSD: Vasile Ilea

PNL: Nicoara Marius Petre

USR: Remus Mihai Gotiu

UDMR: László Attila

CONSTANtA

Camera Deputatilor – 11 locuri

PSD: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babus, George-Gabriel Visan

PNL: Hutuca Bogdan Iulian, Boroianu Robert Aurel

USR: Stelian-Cristian Ion

UDMR: Antal Istvan

ALDE: Mircea Banias

PMP: Robert Turcescu

Senat – 5 locuri

PSD: Tit-Liviu Brailoiu, Nicolae Moga, stefan Mihu

PNL: Chitac Vergil

USR: Nicoleta-Ramona Dinu

COVASNA

Camera Deputatilor – 4 locuri

UDMR: Eika Benko, Maron Arpad, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza

PMP: Octavian Goga

Senat – 2 locuri

UDMR: Fejér László-Ödön

PMP: Gheorghe Baciu

DaMBOVItA

Camera Deputatilor – 7 locuri

PSD: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu stefan, Oana-Silvia Vladuca

PNL: Preda Cezar

USR: Dumitru Lupescu

Senat – 3 locuri

PSD: Adrian tutuianu, Titus Corlatean

PNL: Caracota Iancu

DOLJ

Camera Deputatilor – 10 locuri

PSD: Lia Olguta Vasilescu, Ion Calin, Alina Elena Tanasescu, Alexandra Presura, Florinel Stancu, Eliza Madalina Peta

Citeste si:  Singurul loc din Romania unde gasesti si munte si "mare"!

PNL: Giugea Nicolae, Stroe Ionut Marian

USR: Adrian-Claudiu Prisnel

ALDE: Ion Cupa

Senat – 4 locuri

PSD: Iulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu

PNL: Oprea Mario Ovidiu

GALAtI

Camera Deputatilor – 9 locuri

PSD: Viorel stefan, Florin Popa, Lucretia Rosca, Nicolae Dobrovici-Bacalbasa, Mitica-Marius Margarit

PNL: Dobre Victor Paul

USR: Bogdan Ionel Rodeanu

ALDE: Eugen Durbaca

PMP: Catalin Cristache

Senat – 4 locuri

PSD: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin

PNL: Stanga George Catalin

USR: George-Edward Dirca

GIURGIU

Camera Deputatilor – 4 locuri

PSD: Razvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu

ALDE: Petcu Toma Florin

Senat – 2 locuri

PSD: Niculae Badalau, Ovidiu Cristian Dan Marciu

GORJ

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Vacaru, Elvira sarapatin

PNL: Dan Vilceanu

Senat – 2 locuri

PSD: Florin Carciumaru

ALDE: Iriza Scarlat

HARGHITA

Camera Deputatilor – 5 locuri

UDMR: Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zakarias, Sebestyen Csaba-Istvan

Senat – 2 locuri

UDMR: Verestóy Attila, Tánczos Barna

HUNEDOARA

Camera Deputatilor – 6 locuri

PSD: Laurentiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica

PNL: Heius Lucian

ALDE: Surgent Marius-Gheorghe

Senat – 3 locuri

PSD: Cornel-Cristian Resmerita, Viorel Salan

PNL: Harau Eleonora Carmen

IALOMItA

Camera Deputatilor – 4 locuri

PSD: Mihaita Gaina, Andrei Pop, stefan Musoiu

PNL: Gheorghe Tinel

Senat – 2 locuri

PSD: Marian Pavel

PMP: Gabi Ionascu

IAsI

Camera Deputatilor – 12 locuri

PSD: Camelia Gavrila, Nicolae Banicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Citea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte

PNL: Bodea Marius, Oprea Dumitru, Alexe Costel

USR: Cosette-Paula Chichirau

ALDE: Varujan Vosganian

PMP: Petru Movila

Senat – 5 locuri

PSD: Doru Adrian Panescu, Victorel Lupu, Vasile Toma

PNL: Scantei Laura Iuliana

USR: Dan Lungu

ILFOV

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Catalin Zamfira

PNL: Gheorghe Andrei Daniel, Culeafa Mihai

USR: Cornel Zainea

Senat – 2 locuri

PSD: Emanuel-Gabriel Botnariu

PNL: Pauliuc Nicoleta

MARAMUREs

Camera Deputatilor – 7 locuri

PSD: Gheorghe simon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Calin-Vasile-Andrei Matei

PNL: Chereches Viorica

USR: Vlad Emanuel Durus

UDMR: Apjok Norbert

PMP: Adrian Todoran

Senat – 3 locuri

PSD: Sorina Pintea

PMP: Severica Rodica Covaciu

MEHEDINtI

Camera Deputatilor – 4 locuri

PSD: Constantin Trusca, Vlad Bontea, Alexandru Balanescu

PNL: Popescu Virgil Daniel

Senat – 2 locuri

PSD: Liviu-Lucian Mazilu

ALDE: Sibinescu Ionut

MUREs

Camera Deputatilor – 8 locuri

PSD: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar

PNL: Opriscan Mihai Doru

USR: Lavinia Abu Amra

UDMR: Vass Levente, Csép Andrea, Biró Zsolt

PMP: Marius Pascan

Senat – 4 locuri

PSD: Aurel-Horea Soporan

PNL: Chirtes Ioan Cristian

UDMR: Novák Csaba-Zoltán, Császár Károly Zsolt

NEAMt

Camera Deputatilor – 8 locuri

PSD: Ioan Munteanu, Danut Andrusca, Ciprian-Constantin serban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie

PNL: Cozmanciuc Mugur, Leoreanu Laurentiu

USR: Iulian Bulai

Senat – 3 locuri

PSD: Emilia Arcan, Dan Manoliu

PNL: tapu Nazare Eugen

OLT

Camera Deputatilor – 6 locuri

PSD: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stanescu, Marius-Ionel Iancu

PNL: stirbu Gigel Sorinel

ALDE: Nita Mihai

Senat – 3 locuri

Citeste si:  Cel mai cumplit macel savarsit de sovietici asupra romanilor! Mii de romani au fost masacrati

PSD: Paul Stanescu, Renica Diaconescu

PNL: Mirea Siminica

PRAHOVA

Camera Deputatilor – 11 locuri

PSD: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfirloaga

PNL: Ionescu George, Prisca Razvan Sorin, Anastase Roberta Alma

USR: Dan Razvan Radulescu

ALDE: Gavrilescu Gratiela

PMP: Catalina Bozianu

Senat – 5 locuri

PSD: Emanoil Savin, stefan-Radu Oprea

PNL: Dumitrescu Iulian

USR: George Nicolae Marussi

ALDE: Teodor Melescanu

SATU MARE

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Ioana Bran, Octavian Petric

PNL: Nicoara Romeo Florin

UDMR: Magyar Lóránd, Erdei-Dolóczki István

Senat – 2 locuri

PSD: Gabriel-Beniamin Les

UDMR: Turos Lóránd

SaLAJ

Camera Deputatilor – 4 locuri

PSD: Iuliu Nosa

PNL: Bode Lucian Nicolae

UDMR: Seres Denes

PMP: Liviu Ioan Balint

Senat – 2 locuri

PSD: Gheorghe Pop

PMP: Vasile Cristian Lungu

SIBIU

Camera Deputatilor – 6 locuri

PSD: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea

PNL: Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin sovaiala

USR: Ilie-Dan Barna

Senat – 3 locuri

PSD: Viorel Arcas, Nicolae Avram

PNL: Mircea Cazan

SUCEAVA

Camera Deputatilor – 10 locuri

PSD: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Catalin-Ioan Nechifor, Alexandru Radulescu, Emilian-Iuliu Havrici

PNL: Balan Ioan, Fador Angelica, Gheorghiu Bogdan, Mihalescul Dumitru

ALDE: Baisanu Stefan-Alexandru

Senat – 4 locuri

PSD: Ioan Stan, Virginel Iordache

PNL: Cadariu Constantin Daniel

ALDE: Nita Ilie

TELEORMAN

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionut Gadea, Valentin Gabriel Boboc

PNL: Calista Mara Daniela

ALDE: Calota Florica Ica

Senat – 2 locuri

PSD: Carmen Daniela Dan

PNL: Pirvulescu Eugen

TIMIs

Camera Deputatilor – 10 locuri

PSD: Calin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavrilita

PNL: Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu

USR: Catalin Drula

ALDE: Cucsa Marian Gheorghe

PMP: Cornel Samartinean

Senat – 4 locuri

PSD: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu

PNL: Alina Gorghiu

USR: Nicu Falcoi

TULCEA

Camera Deputatilor – 4 locuri

PSD: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion

PNL: Gudu Vasile, Siscu George

Senat – 2 locuri

PSD: Eugen-Orlando Teodorovici

PMP: Ion Ganea

VASLUI

Camera Deputatilor – 7 locuri

PSD: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativa, Aurel Caciula

PNL: Olteanu Daniel

USR: Mihai-Catalin Botez

PMP: Corneliu Bichinet

Senat – 3 locuri

PSD: Gabriela Cretu, Doina Silistru

ALDE: Hadarca Ion

VaLCEA

Camera Deputatilor – 6 locuri

PSD: Vasile Cocos, Daniela Otesanu, stefan-Ovidiu Popa, Eugen Neata

PNL: Buican Cristian

ALDE: Lovin Dumitru

Senat – 2 locuri

PSD: Bogdan Constantin Matei

PNL: Bulacu Romulus

VRANCEA

Camera Deputatilor – 5 locuri

PSD: Angel Tilvar, Dragos-Petrut Barladeanu, Nicusor Halici, Tudorita-Rodica Boboc

PNL: stefan Ion

Senat – 2 locuri

PSD: Cristian-Sorin Dumitrescu

PNL: Toma Catalin Dumitru

DIASPORA

Camera Deputatilor – 4 locuri

PNL: Mihai Voicu

USR: Manuel Costescu

PMP: Constantin Codreanu, Doru Petrisor Coliu

Senat – 2 locuri

PNL: Viorel Riceard Badea

USR: Radu Mihail

Grupul minoritatilor nationale, altele decat cea maghiara, din Camera Deputatilor este format din: Ecaterina Orbean, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragos Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Gant, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru, Iulius Firczak.

loading...
loading...
Spre TOP