Stiri

Mitul guvernării PSD s-a dus pe apa sâmbetei: Puterea de cumpărare a românilor este la 40% din cea a europenilor

Puterea de cumpărare a europenilor este de 14.739 de euro de persoană în 2019, a românilor de 5.881 euro

România se află pe locul treizeci și doi în clasamentul european, cu o putere de cumpărare medie pe cap de locuitor de 5.881 euro. Românii se situează cu aproximativ 60% sub media europeană.

București conduce în clasament, cu o putere de cumpărare medie pe cap de locuitor de 10.452 de euro. Această sumă echivalează cu 78% mai mulți bani decât în restul țării. La celălalt capăt al clasamentului se află județul Vaslui, cu o putere de cumpărare medie pe cap de locuitor de 3.706 de euro. Aceasta plasează Vasluiul cu aproximativ 37% sub media națională și cu aproximativ 75% sub media europeană. 

Top 10 județe în România

Top 2019(din 44)JudețNr. locuitoriPutere de cumpărare per capita în € în 2019Index național*IndexEuropa*
1Bucuresti1,827,81010,452177.770.9
2Timis701,4997,564128.651.3
3Cluj704,7597,457126.850.6
4Ilfov473,4457,312124.349.6
5Brasov551,1837,079120.448.0
6Sibiu400,1106,944118.147.1
7Hunedoara388,6006,336107.743.0
8Arad419,3606,308107.342.8
9Arges585,7306,230105.942.3
10Prahova725,6096,152104.641.7

Sursa: GfK Puterea de cumpărare Romania 2019                             *index: valoare pe locuitor / media = 100

Venitul disponibil variază semnificativ între cele 42 de țări europene

Loading...

Venitul net disponibil variază semnificativ între cele 42 de țări studiate: Liechtenstein, Elveția și Luxemburg au cea mai mare putere de cumpărare medie, în timp ce Moldova, Kosovo și Ucraina se situează la polul opus.

Europenii au avut la dispoziție puțin sub 10 trilioane de euro în 2019. Puterea de cumpărare pe cap de locuitor a crescut cu aproximativ 3,5 procente în 2019, ceea ce este semnificativ mai mult față de valoarea anului trecut. Aceasta corespunde unei puteri de cumpărare medii pe cap de locuitor de 14.739 euro. Clasamentele arată diferențe substanțiale între țările studiate în ceea ce privește suma disponibilă pentru europeni pentru alimente, întreținere, servicii, energie, pensii private, asigurări, vacanțe, cheltuieli de transport și de consum zilnic.

Liechtenstein ocupă din nou primul loc cu o putere de cumpărare pe cap de locuitor de 67.550 de euro. Aceasta depășește cu mult valorile celorlalte țări și este de peste 4,5 ori mai mare decât media europeană. Cu 42.067 de euro de persoană, Elveția ocupă locul al doilea, la fel ca și anul trecut. Toate celelalte țări dintre primele zece clasate au, de asemenea, o putere de cumpărare semnificativ peste media europeană. Luxemburg a intrat în top trei în acest an cu o putere de cumpărare pe cap de locuitor de 35.096 de euro, eliminând Islanda de pe locul trei, care acum ocupă locul al patrulea. Suedia face schimb de poziție cu Finlanda, coborând de pe locul al nouălea pe al zecelea.

Top 2019(anul anterior)ȚarăNr. locuitoriPutere de cumpărare per capita în € în 2019Index putere de cumpărareEuropa*
1 (1)Liechtenstein37,87767,550458.3
2 (2)Elveția8,484,13042,067285.4
3 (4)Luxemburg613,89435,096238.1
4 (3)Islanda356,99132,988223.8
5 (5)Norvegia5,328,21229,842202.5
6 (6)Danemarca5,806,08126,273178.3
7 (7)Austria8,822,26724,067163.3
8 (8)Germania82,792,35123,779161.3
9 (10)Finlanda5,517,91922,626153.5
10 (9)Suedia10,230,18521,836148.2
 Europa (total)679,425,40414,739100.0

Sursa: GfK Putere de Cumpărare Europa 2019                      *index pe locuitor: media europeană = 100
Cursul de schimb pentru țările non-UE: Prognoza pentru 2019 a Comisiei Europene din 7 mai 2019.

Șaisprezece dintre țările luate în considerare de studiu au o putere de cumpărare pe cap de locuitor peste medie, în timp ce douăzeci și șase scad sub media europeană. Ucraina ocupă ultimul loc cu o putere de cumpărare pe cap de locuitor de 1.830 de euro.

Puterea de cumpărare în Europa (top 10)

„Studiul GfK Puterea de cumpărare în Europa este un reper important al puterii economice pentru anumite regiuni, deoarece există diferențe majore la acest capitol atât între regiunile aceleiași ​​țări, cât și între țările europene”, explică Simone Baecker-Neuchl, expertă pe soluțiile de geomarketing la GfK. „Prin urmare, este crucial să calculăm datele noastre internaționale folosind standarde de calitate consistente. Acest lucru face posibil pentru companiile din toate industriile să facă comparații între aceste țări și să identifice regiunile europene cu cea mai mare putere de cumpărare. Aceste date oferă un sprijin indispensabil în deciziile de business legate de planificarea și evaluarea locațiilor la nivel internațional, precum și în gestionarea vânzărilor și în deciziile de marketing.”

Comparații între țări și regiuni

Mai jos este o evaluare mai detaliată a distribuției puterii de cumpărare în Olanda, Franța, Italia, Spania, Cehia, Polonia, Ungaria și România. O comparație între aceste țări oferă perspective asupra distribuției regionale a potențialului de cheltuieli.

Top 2019 (anul anterior)ȚarăNr. locuitoriPutere de cumpărare per capita în € în 2019Index putere de cumpărareEuropa*
14 (15)Olanda17,181,08420,416138.5
15 (14)Franța64,468,72120,306137.8
16 (16)Italia60,359,54617,799120.8
 Europa (total)679,425,40414,739100.0
17 (17)Spania46,722,98014,63699.3
24 (23)Cehia10,649,8009,95967.6
29 (29)Polonia38,411,1487,58951.5
30 (30)Ungaria9,772,7567,41650.3
32 (33)Romania19,530,6315,88139.9

Sursa: GfK Putere de Cumpărare Europa 2019                       *index pe locuitor: media europeană = 100
Cursul de schimb pentru țările non-UE: Prognoza pentru 2019 a Comisiei Europene din 7 mai 2019.

Despre studiu

Puterea de cumpărare este un indicator al venitului disponibil după deducerea impozitelor și contribuțiilor caritabile, inclusiv orice ajutoare de stat primite. Studiul indică nivelul puterii de cumpărare pe persoană, pe an, în euro și ca indicator. Puterea de cumpărare GfK se bazează pe veniturile nominale disponibile ale populației, ceea ce înseamnă că valorile nu sunt ajustate pentru inflație. Calculele sunt realizate pe baza salariilor și a veniturilor raportate, a statisticilor privind ajutoarele guvernamentale, precum și a previziunilor economice furnizate de instituțiile oficiale.

loading...
loading...
Loading...
Spre TOP